Mavi Sertifikalı Ceviz Fidanı

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş

Ceviz Fidanı Hakkında

Ceviz Fidanlarımız

Mavi Sertifikalı Ceviz Fidanı

Tarım Bakanlığına bağlı kuruluşlarca tescil edilmiş bir parselden gelen aşı kalemi, aşı gözü ve klon anaçlarla üretilmiş fidan gerçek ‘Sertifikalı’ fidandır ve Mavi Sertifikalı fidan olarak anılmaktadır.

Yetkili kuruluşlarca düzenlenen Fidan Sertifikasında, fidan sınıfı "sertifikalı” olarak belirtilen meyve fidanlarına verilen isimdir. Tarım Bakanlığına bağlı kuruluşlarca tescil edilmiş bir parselden gelen aşı kalemi, aşı gözü ve  klon anaçlarla üretilmiş fidan gerçek ‘Sertifikalı’ fidandır ve Mavi Sertifikalı fidan olarak anılmaktadır.

Sorularız ve Siparişleriniz İçin
Halil DÖNER: +90 536 576 03 16 
Mümin DÖNER: +90 535 251 94 52

Ülkemizde üretilen ceviz fidanlarının büyük bir kısmı "Standart” yani sarı renk sertifikalı olarak üretilir. Bu Standart sertifikalı fidanların etiketleri ise ‘Sarı’ renkli olarak Tarım Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir.  Standart sertifikalı fidanlarda Fidan Üreticisinin bir damızlık parseli olması zorunluluğu yoktur . Ayrıca en önemli konu ise sertifikada yazan çeşit ve anaç kısımları fidan üreticisinin beyanına dayanılarak yazılır. Yani çeşit ve anaçta ‘ismine doğruluk’ kısmı için herhangi bir kontrol yoktur.

Sarı sertifikalı ceviz fidanı ile mavi sertifikalı ceviz fidanı arasındaki en önemli fark  üretim şeklidir. Sarı sertifikalı ceviz fidanı üretiminde üretici firmaya kullandığı aşı kalemlerinin kaynağı, damızlığı sorulmaz; üretici parsellerinde hangi çeşit ceviz fidanı olduğunu kendisi beyanla bildirir ve istediği çeşit sertifikayı alır, bağlayıcılığı çok yoktur. Bu üretim şeklinde tam olarak bir kontrol mekanizmasından söz etmek mümkün değildir.Sarı ve Mavi sertifika arasındaki diğer fark devlet teşvikleri konusunda da, mavi sertifikalı ceviz fidanına  . Sarı sertifikalı ceviz fidanlarından daha yüksek destek verilmesidir. 

Mavi Sertifikalı Ceviz Fidanında ise üretici firma mavi sertifikalı fidan üretmek için yetkili Üniversitelerden, araştırma enstitülerinden veya yurtdışından hastalıklardan ari ve ismine doğru olarak üretilmiş damızlık veya aşı kalemi temin etmek durumundadır. Eğer damızlık temin etmiş ise bunların dikimini  belirlenmiş olan izolasyon mesafelerini dikkate alarak gerçekleştirmek zorundadır. Kurulan bu damızlık bahçe "Üç Nolu Damızlık Parseli veya Ünitesi” olarak isimlendirilir. Bu damızlık parselinin kurulumundan sonra da temin edilmiş yetkili üniversite veya enstitü görevlilerinin onayından sonra üretim için hazır hale gelmiş olur. Bu damızlık ünitesi yine her yıl kontrol edilir ve gerekli sayımlar sonucunda kapasite raporu tutulur, tutulan rapor miktarında üretim gerçekleştirilebilir.

3 nolu parsel ise ülkemizde belli fidan firmalarına tahsis edilip Fidan A.Ş. ortaklığında üretim yapan,  hastalıklardan ari olduğu yüzde 100 garantili olan fidan anaç üretim sahasıdır.

+90 536 576 03 16