Chandler Ceviz Fidanı Fiyatları

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş

Ceviz Fidanı Hakkında

Ceviz Fidanlarımız

Chandler Ceviz Fidanı Fiyatları

Chandler ceviz fidanı ince kabuklu, az pürüzlü, oval şekilli ve diğer cinslere göre erken meyve vermesinden dolayı en çok tercih edilen ithal ticari bir cinstir.

Chandler ceviz fidanı ince kabuklu, az pürüzlü, oval şekilli ve diğer cinslere göre erken meyve vermesinden dolayı en çok tercih edilen ithal ticari bir cinstir. Kabuktan kolay ayrılması, kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişli olması chandler ceviz fidanına olan ilgiyi daha da arttırmıştır. 

Sorularız ve Siparişleriniz İçin

Halil DÖNER: +90 536 576 03 16 

Mümin DÖNER: +90 535 251 94 52

Chandler ceviz fidanı yüksek verimi ve bölgeye kolay uyumu sayesinde tercih edilmektedir. 800-1000 rakım ve aşağısına önerilir. Bu cins ülkemizde ve dünyada şuan ki türler içinde en verimli olanıdır. Şebin, Bilecik, Kaman ve Yalova cinsleri gibi yerli ceviz fidanı türlerinden 15 gün daha geç çiçeklenmektedir. 

Piyasada bodur ceviz fidanı olarak ta bilinen Amerikan menşeili bu fidan türünü salkım şeklinde meyve verdiği için bazı kişiler tarafından bu şekilde de anılmaktadır. Chandler ceviz ağacı ağırlıklı olarak uç dallarında meyve verir. Ancak chandler ceviz ağacının yan dallarında da meyve oranı oldukça yüksektir. Chandler ceviz fidanı yan dallara verimli olduğundan dolayı koridor tipi dikime uygundur.

Chandler ceviz fidanı Orta kuvvette büyür, yarı dik gelişir yani bodurdur. Chandler ceviz fidanı hastalıklara karşı (antraknoz) çok dayanıklı bir çeşittir. Chandler ceviz meyveleri Eylül ayının ortalarına doğru hasat edilir, tomurcuklarındaki verimi %85–90'dır. Chandler ceviz içinin beyazlık oranı %90–100'dür ve içleri kabuktan bütün olarak ayrılabilir. Chandler ceviz meyveleri 10–13 gr, meyve iç ağırlığı 6,5 gr, iç oranı ise %52–55 dir.
Tozlayıcıları Fernette ceviz fidanı ve Franquette ceviz fidanıdır. Ancak daha verimli olması nedeniyle tozlayıcı olarak genellikle Fernette ceviz fidanı kullanılmaktadır. Chandler  fidanının yan dallarının meyve verme oranı % 80-90 arasında olup oldukça yüksektir. 

Chandler ceviz ağacının soğuklanma ihtiyacı 700 saattir. Yani ağacımız, kışın +7,5 derecenin altında 700 saat (30 gün) bir süre geçirmelidir. Ülkemizin çok ılıman bölgeleri olan Antalya sahil kıyılarında bu konuya dikkat edilmelidir.

Ülkemiz, Chandler ceviz fidanı meyvesini ve genel olarak da ceviz meyvesinin üretiminde iç tüketimi karşılayamamakta ve ithal etmektedir. Dolayısıyla meyvesinin pazarlama sorunu yoktur.
+90 536 576 03 16