Ceviz Fidesi

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş

Ceviz Fidanı Hakkında

Ceviz Fidesi

Profesyonel olarak aşılı ve sertifikalı ceviz fidanı üretimi ve satışı yapan firmamız Evren Fidancılık, 1990 yılından beri faaliyetlerini sürdürmektedir. Ceviz Fidanı hakkındaki tüm sorularınız ve ceviz fidanı siparişleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Ceviz fidesinin iyi olabilmesi için ve elde edilecek olan çöğürlerin kaliteli ve hızlı gelişebilmeleri için çoğaltmada kullanacağımız fide elde edilecek  ceviz tohumlarının  dolgun besin maddelerince zengin olmalı ve gelişimlerini tam anlamıyla tamamlamış olması gerekmektedir. Toprağa düşen tohumdan en önce fide meydana gelir. Fide bir yıl sonra fidan halini alır. Hücrelerinin çoğalmasıyla dal ve yapraklar, gövde ve kök olarak üç parçadan ibaret bir ağacın küçük bir modeli olur. Her yıl ağacın dallarında ve köklerinde yeni sürgünler çıkarken, gövdede de bir tane yıllık halka meydana gelir. Bu halkalar, ağacın enine büyüyerek yaptığı odun tabakasıdır. Yağışı bol yıllarda, geniş bir halka; kurak geçen yıllarda ise, ince ve küçük bir halka meydana gelir. Bu halkalardan ağacın yaşı kolayca anlaşılabilir. Ceviz de tohum ile çimlendirilir, ancak yabani bir şekilde ceviz verir bu değersiz olur pazar değeri olmaz mutlaka aşılı olmalıdır. 

Sorularız ve Siparişleriniz İçin

Halil DÖNER: +90 536 576 03 16 

Mümin DÖNER: +90 535 251 94 52

Bu nedenle beklentilerin sağlanabilmesi için ceviz meyvelerinin (tohum) zamanından önce toplanmamalı veya başka bir deyişle erken toplanan ceviz meyvelerinden tohum alınmamalıdır Tohum alınacak damızlık ağaçlar belirlenmeli ve coğrafik bölge olarak tohumların orijinlerine önem verilmelidir. Ceviz yetiştiriciliğinde aşı ile çoğaltmada anaç oluşturulacak kısım tohumdan yetiştirilir. 

Ceviz fidanı Çöğür yetiştiriciliği kolay gibi görünse de bilgi ve beceri isteyen, en önemli bir iş gücü gerektiren çöğür yetiştiriciliğine geçmeden önce uygun tohum kaynaklarının belirlenmesi gerekmektedir. Ceviz heterazigot bir meyvedir. İster chandler ceviz fidanı olsun isterse fernor ceviz fidanı olsun tüm çeşitler özelliksiz bir fidan vermektedir.
Tohum kaynağı olarak seçilecek ceviz ağaçlarının, hastalık ve zararlılardan temiz olmaları aranan önemli bir koşuldur.Beslenme durumu iyi olmayan,kurak koşullarda kalmış ağaçların tohumları tercih edilmemeli özellikle iç büzüşmesi gösteren ağaçlar tohum kaynağı olarak kullanılmamalıdır.

Ceviz tohum kaynaklarının seçiminde dikkat isteyen diğer önemli bir nokta iç cevizdeki yağ içeriğidir. Yağlı bitkiler çimlenmeleri esnasında daha fazla oksijene gereksinim duyarlar. Seçilecek tohumların,iç ceviz yağ içeriği düşük olan tip ve çeşitlerden seçilmesi,çimlenme esnasında oksijen yönünden daha az sıkıntılara neden olacaktır. Tohumdan ceviz yetiştiriciliği kavramı kesinlikle yanlıştır. Tohumdan kesinlikle bahçe kurulmaz. Bu konuda yetiştiriciler uyarılmalıdır. Ülkemizde maalesef bazı kişi ve kurumlar kendiliğinden aşılı tohumdan ceviz fidanı sattıklarını iddia ederek haksız kazanç sağlamaktadırlar. Bu durum tarım sektörünü baltalamaktadır.

Profesyonel olarak aşılı ve sertifikalı ceviz fidanı üretimi ve satışı yapan firmamız Evren Fidancılık, 1990 yılından beri faaliyetlerini sürdürmektedir. Ceviz Fidanı hakkındaki tüm sorularınız ve ceviz fidanı siparişleriniz için bize ulaşabilirsiniz. 

+90 536 576 03 16