Ceviz Fidanının Önemi

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş

Kurumsal

Ceviz Fidanının Önemi

Verimi kalitesi ve rekoltesi yüksek ürün alımı için dikim yeri, koşulları yanında ideal ölçülü aşılı ve sertifikalı ceviz fidanı kullanmak önemlidir.

Verimi kalitesi ve rekoltesi yüksek ürün alımı için dikim yeri, koşulları yanında ideal ölçülü  aşılı ve sertifikalı ceviz fidanı kullanmak önemlidir. Ceviz fidanının seçiminin önemi ürün verimlerinde kendini gösterir. 

Ceviz heterozigot bir meyve olduğu için tohumdan hangi çeşitte ürün için dikim yapılırsa yapılsın, alınacak ürün verimsiz olacaktır. Ortaya yabani bir cins ceviz fidanı çıkar. Buna aşılı ceviz fidanı yetiştiriciliğinde çöğür adı verilmektedir. Bu ceviz fidanı büyüğünde yabani bir ceviz çeşidi olur. Bu çeşidin meyvesinin hem rekoltesi hem verimi hem de kalitesi düşük olur. Meyve, kabuklarından ayrılmayacak kadar kalitesiz ve biçimsizdir.

Aşırı sulama ve gübre takviyesi ile gösterişli hale getirilmiş çok kalın ve uzun fidanlar tercih edilmemelidir. Bu tip fidanların tutum oranı standart fidanlara göre daha düşüktür. Bunun için en önemli aşama ceviz fidanlarının dikiminden sonra aşılanmalarının yapılması olacaktır. Aşısız ceviz fidanı ile verimli ürün almak en az 11 yıl sürer, ancak aşılı ceviz ağacı ile artık  2-3 yıl içinde meyve verimi yüksek ürünler alınabilir. Ayrıca aşılı ceviz fidanı sayesinde iki bitki ürünü sayesinde meyvelerin kalitesi kesinlikle artacaktır. Bu nedenle  piyasada çok verim sağladığı belirtilen aşısız fidan satıcılarına  itibar edilmemesi gerekmektedir. Hastalıklardan ari, ismine doğru üretilen damızlık ve aşı kalemlerinden aşılanan fidanlar kullanılmalıdır.

Ceviz fidanı kök yapısı kazık köklüdür. Alınacak fidanlarda köklerin saçaklı olmasına, fidanın kahverengimsi olmasına dikkat edilmelidir. Bazı üreticiler fidan uyumaya geçmeden yaprağını kendisi dökmeden  erken satışa geçmek için yaprakları sıyırmakta bu nedenle fidanlar yeşil kalmaktadır. Bu fidanlar tercih edilmemelidir. Fidanda yara, bere, çizik ve  böcek delikleri olmamalıdır.

Ceviz yatırımcılığında devlet desteği talep edilecekse, farklı sertifikalara sahip ceviz  fidanları ile yapılan üreticilikte devlet hibe desteği de farklı olmaktadır. Mavi sertifikalı ceviz fidanına standart sertifikalı ceviz fidanından daha fazla destek verildiği  bilindiğinden yeni devlet destekleri takip edilerek fidan seçimi yapılmalıdır.

Ceviz fidanı alacak olanlar, fidanın iyi seçilmiş bir tohumdan mı yetiştirildiğini,tohumun ekileceği toprağın hastalıklı olup olmadığını, göz ve kalemlerin  iyi bir damızlıktan alınıp alınmadığı konularında teknik bilgileri olmadığından seçimlerinde mutlaka yıllardır hizmet veren güvenilir kaliteli satıcı firmalara ve bunların  referanslarına önem vermeliler.

+90 536 576 03 16