Ceviz Fidanı Üreticisi

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş

Hizmetlerimiz

Ceviz Fidanlarımız

Ceviz Fidanı Üreticisi

Firmamız Evren Fidancılık 1990 yılından beri Bandırma Sahil Yenice Köyünde kendi fidanlıklarında aşılı ve sertifikalı ceviz fidanı üretimi yapmaktadır.

Ceviz uzun ömürlü bakımı kolay bir bitki türüdür. Ceviz fidanı dikerken önceliğiniz ceviz fidanının aşılı bir şekilde ve sertifikalı olması gerekmektedir. Aşı yapılmadan dikilen ceviz fidanlarının verimleri 10 yıl sonrayı bulabilmektedir.  Aşılanmayan ceviz fidanının ne gibi bir meyve vereceği daha önceden kestirmek oldukça zordur. Firmamız Evren Fidancılık 1990 yılından beri Bandırma Sahil Yenice Köyünde kendi fidanlıklarında aşılı ve sertifikalı ceviz fidanı üretimi yapmaktadır. Evren Fidancılık olarak her yıl binlerce ceviz fidanının yurt içi ve yurt dışına satışını gerçekleştirmekteyiz. 

Sorularız ve Siparişleriniz İçin

Halil DÖNER: +90 536 576 03 16 

Mümin DÖNER: +90 535 251 94 52

Son yıllarda Türkiye’de ceviz yetiştirmek, ceviz fidanı bahçesi kurmak özellikle ileriye dönük çok karlı bir iş ve karlı bir yatırım haline gelmiş durumdadır. Ülkemizin yıllık ceviz üretimi TUİK verilerine göre 185 bin ton seviyelerine ulaşmıştır. Bilindiği üzere ceviz çok faydalı bir besindir. Bizim mutfağımızın önemli bir çeşididir. 

Cevizin içeriğinde, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri yoğun olarak bulunur. Bunlar sağlığımız için oldukça önemlidir. Ayrıca ceviz kandaki trigliserid ve kolesterolü dengelemekte, fazlasını düşürmektedir. Zekâ gelişimi, unutkanlık, tansiyon düzenleme konusunda da doğal şifa kaynağıdır. Kardiyologların özellikle tavsiye ettikleri bir meyve, kuruyemiştir. Böyle olunca son 10 yıl içerisinde cevize talep çok artmıştır. Ülkemizde Ceviz stoku bulunmamaktadır.
Genellikle kış aylarında toprakla buluşan ceviz fidanları 1500 metre yüksekliğe kadar verimli olarak meyve verir. Aşılı ceviz fidanı diktikten sonra 1-2 sene içerisinde hemen hemen hepsi meyve verebilmektedir. Aşılı ceviz fidanları meyveleri fidanın türüne göre iri seyrek veya daha ufak boylu ve sık sık salkım gibi olabilmektedir. Ticari amaçla  bahçe kuracakların yerin iklimi ve bitki örtüsüyle beraber iklimini göz alarak en uygun türler seçilerek tarafınıza fidanlarımız gönderilmektedir.

Tarımsal Faaliyetler arasında ülkemizin son günlerde en büyük yatırımları arasında ceviz üretimi gelmektedir. Ceviz üretimi için gerekli yere sahip olanların bu alanlarda bulunan tarla ve arsalarını değerlendirerek, devletin sağladığı teşvik ile buraları değerlendirdiği bilinmektedir. Şu an için gerek çiftçiler gerekse tarla sahiplerinin yerlerini değerlendirmek için ceviz fidanı dikimi gibi karlı bir iş yaptıkları ise bilinmektedir. Ceviz Fidanlarının temin edilmesi ve gerekli işlemlerin ardından yapılan bu tür uygulamalar Tarım Bakanlığı tarafından verilen hibe destekleri ile daha da güçlenmektedir. Cevizin özelliği ise her türlü ortama ve iklime karşı en dayanıklı ürün olmasıdır.
Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada da ceviz tüketimi çoğalmıştır. Ceviz üretimimiz tüketimimizi ne yazık ki karşılamamaktadır. Talep çok, arz yetersiz olunca ithal ceviz patlaması yaşanmaktadır. Oysa ceviz üretimi çok karlı bir iştir. Ülkemizin yeni yetiştiricilere ihtiyacı vardır. Üstelik bizdeki ceviz üretiminin büyük kısmı tohumdan yetişmiş ağaçlardan sağlandığı için, kaliteli üretim sorunu da yaşanmaktadır. 
Ülkemizde kişi başına düşen ceviz tüketimi yaklaşık 2 kg seviyelerindedir. Türkiye’deki ceviz üreticilerinin büyük bölümü, ürettikleri cevizi çoğunlukla kendileri tüketmektedir. Aslında ülkemiz, cevizin anavatanı ve gen merkezi konumunda olan bir ülkedir. Ceviz üretiminde dünya genelinde bilinen bir noktada olmasına rağmen ceviz üretimi ve ihracatı konusunda yetersiz kalmaktadır. İç piyasanın ihtiyacını bile karşılayamayan üretim nedeniyle devlet, verdiği teşviklerle fidan yetiştiriciliğini desteklemektedir. 

Ceviz üretimindeki açık, Türkiye’de özel sektörü ceviz yetiştirme işine yönlendirmektedir. Ayrıca aşılı ceviz fidanı üretimi oldukça karlı bir iş olduğundan çok sayıda kişi bu işi yapmaya yönelmiştir. Kısacası Türkiye’de ceviz üretenler hızla artmaktadır. Ülkemizin pek çok yerinde yapılan ceviz şenlikleri de bunun göstergesidir. 
Yerli ceviz çeşitlerinin yanı sıra yabancı ceviz çeşitleri de ülkemizde yetiştirilmektedir. Üretimdeki yabancı ceviz çeşitlerinin içinde en çok kullanılanı Chandler ceviz fidanıdır. Ülkemizde son yıllarda kurulan ceviz bahçelerinin %70’i Chandler ceviz fidanı ile oluşturulmuştur.
+90 536 576 03 16