Ceviz Fidanı

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş

Ceviz Fidanı Hakkında

Ceviz Fidanlarımız

Ceviz Fidanı

Binlerce yıl süren seleksiyon çalışmalarıyla, küçük meyveli kalın kabuklu tiplerin yerine ince kabuklu, iri meyveli, değişik ekolojik koşullara uyabilen ceviz fidanı tipleri geliştirilmiştir.

Anadolu, cevizin ana vatanı bölgesinde yer almakta ve hemen her bölgesinde kültürü yapılmaktadır. Binlerce yıl süren seleksiyon çalışmalarıyla, küçük meyveli kalın kabuklu tiplerin yerine ince kabuklu, iri meyveli, değişik ekolojik koşullara uyabilen ceviz fidanı tipleri geliştirilmiştir.

Ceviz ağaçları, ülkemizin her bölgesinde doğal olarak yetişebilmektedir. Soğuk kuzey rüzgarlarından korunmuş vadilerde ve bu vadilere açılan dere yamaçlarında ceviz ormanlarına rastlamak mümkündür. Zengin ceviz ağacı popülasyonları içinde yöre isimleri ile tanınan çok sayıda tipler meydana gelmiştir. Şebin, Niksar, Kemah, Erzincan, Göynük, Adil Cevaz, Bitlis, Hekimhan, Ermenek, Kaman Cevizi bu örneklerden bazılarıdır.

Ceviz ağaçlarının son yıllara kadar tamamen tohumdan aşısız olarak üretilmesi, ülkemizin geniş bir ceviz popülasyonuna sahip olmasına neden olmuştur. Aşılı ceviz üretimi, son yıllara kadar istenilen ölçüde yaygınlaştırılamamıştır. Ancak son zamanlarda yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucu, yüksek kaliteli ve verimli, çevre koşullarına iyi adapte olan ceviz çeşitleri ve tipleri seçilerek, aşılı fidanlar ile kapama bahçeler kurulmasına yardımcı olunmaktadır.

Halen bu cinslerin üretimine geçemeyen veya az miktarda bu cinsleri çöğürlere aşılayabilen fidan üreticileri var. Ancak piyasaya bakıldığında bu gün herkesin çok sayıda yerli cins ceviz anacı bulunmakta. Bu nedenle yerli cinslerin üretiminde sıkıntı yoktur. Ancak yabancı çeşit ceviz fidanlarının üretiminde anaçlara ulaşmak zor ve maliyetli olduğu için fiyat farkı oluşmaktadır. Bu fiyat farkı ilk yıllarda çok fazlayken son yıllarda üretimin arttırılmasıyla ve üreticilerin kendi anaçlarını oluşturmasıyla azalmıştır.

Yapılan dikimler sonrası uzmanlar tarafından size verilen nasihatlere uymanız yaranınıza olacaktır. Ceviz fidanı fiyatları ve çeşit seçimi konusunda uzman kişilerin yapacağı yardımlar ile sizler sahip olduğunuz toprak yapısına uygun türde ceviz fidanı seçimi yapabilirsiniz.
Sorularız ve Ceviz Fidanı Siparişleriniz İçin
Halil DÖNER: +90 536 576 03 16 
Mümin DÖNER: +90 535 251 94 52
 
+90 536 576 03 16